BİTCOİN VE BLOCKCHAİN

Günümüzün en çok merak edilen konularının başında Blockchain ve Bitcoin geliyor. Özellikle kriptoparaların ilki olan Bitcoin’e ilgi çok fazla.

Biraz sonra aktaracağımız konu, nasıl internet yaşantımızda büyük bir değişim yarattı ise o ölçüde etkili olabilir. Konu son derece popüler. Çünkü özellikle son dönemde Bitcoin diye duyduğumuz ve muhtemelen tam olarak ne olduğunu anlamadığımız bir sanal para, çok kısa süre içinde yatırımcısına büyük paralar kazandırdı. Bu içeriği hazırladığımız dönemde oldukça hareketli bir seyir izleyen Bitcoin’e kısa vadeli yatırım yapmak oldukça riskli görünüyor. Ama yine de özellikle teknolojiye meraklı yeni nesil yatırımcının uzun süre daha odağında olacağı aşikâr.

Kripto paraların ilki olan Bitcoin’in değeri içinde bulunduğumuz dönemde 6.500 dolar seviyesinde seyrediyor. Aralık 2017’de 20.000 dolara yaklaşmıştı, Şubat 2018’in başında 6000 doların biraz altına kadar geriledi. Yani oldukça hareketli bir seyir halinde. Sanki yürümeyi yeni öğrenen bir bebek gibi, kalkıyor, düşüyor.

Bitcoin, bir kripto para ve ödeme sistemi. 2008’de bu sistem 9 sayfalık bir makale ile tüm dünyaya duyuruldu. Bu makaleyi kaleme alan kişinin Satoshi Nakamoto olduğu söyleniyor ama gerçekte böyle birisi var mı, yok mu belli değil. Bu belge çok önemli, çünkü tarihimizin en önemli icatlarından biri olan parayı yeniden tanımlıyor.

Makale başlığında şöyle bir ifade var: Kişiden kişiye, yani peer-to-peer, kısaca P2P elektronik para sistemi. P2P deyimi çok önemli, çünkü bu kelime daha önce kullanıldığı yerde endüstrileri yıkıp yeniden inşa etti. Mesela 1999’da P2P dosya paylaşım uygulaması Napster piyasaya çıktığında, müzik dinlemek için kaset ve CD almayı bırakmaya başladık. Böylece müzik endüstrisi köklü şekilde değişti.

Bugün artık Napster yok ama bu noktadan da geriye adım atılmadı. Napster’dan sonra Netflix ve Spotify gibi hizmetler ortaya çıktı. P2P’nin işte bu kadar büyük bir gücü var. Çünkü P2P demek bir merkezi olmayan ağ yapısı demek. İngilizce’de buna decentralized diyoruz, biz Türkçe’de “merkezsizleşmiş” diyebiliriz.

Konuyla ilgili ilk videoyu izlemek için tıklayınız.

Konuyla ilgili ikinci videoyu izlemek için tıklayınız.