BULUT BİLİŞİM

Bulut Bilişim; uygulama, veri merkezi gibi her çeşit bilgi işlem kaynağına, internete bağlı cihazlar üzerinden erişip, kullandıkça öde modeli ile yararlandığımız sistemi ifade ediyor.

Günümüzde yoğun olarak kullandığımız bu çok önemli teknolojinin temeli 1950’lere dayanıyor. Hepimizin aşina olduğu bir şirket olan Amazon, başlangıçta kendi iç kullanımı için veri merkezi yatırımı yaparken, ileride doğacak ihtiyaçları öngörerek, bu veri merkezlerini modernize etmeyi akıl etmiş ve başkalarının da kullanımına açmıştır. Amazon’un 2006’daki bu hareketi bulut bilişimin ortaya çıkışında ve gelişiminde, kritik bir rol oynamıştır. Bu teknolojinin tüm dünyaya yayılması, sadece 2 yıl almıştır.

Bulut Bilişim önemli bir ihtiyaçtan doğmuştur aslında; mobil ortamda her türlü yazılımı çalıştırabilme ve büyük veriye erişebilme. Mobilite dediğimizde aklınıza sadece akıllı telefonlar ve tabletler de gelmesin. Bilgisayarlar, kablosuz ağlara bağlanan aksesuar ve sensörleri de içeren nesnelerin interneti, bulut bilişimi adeta bir zorunluluk haline getirmiştir. Bunun sebeplerini kısaca şöyle özetleyebiliriz:

  • Veri boyutunun çok çok büyümesi sonucu kurum ve kişilerin bu kadar veriyi kendi cihaz ve sistemlerinde taşıyamayacak hale gelmesi
  • Sürekli güncellenen ve yeni sürümleri çıkan yazılımların yönetiminin gittikçe zorlaşması ve lisans maliyetlerinin artması
  • Kritik verileri, kişi ve kurumların tehditlere karşı korumasının gittikçe zorlaşması
  • Farklı konumdaki kişilerin ortak dosya ve yazılım kullanma ihtiyacı
  • Yüksek performanslı donanımın ön yatırım ve bakım maliyetlerinin yüksekliği

gibi sebeplerle, insanlar bulut bilişimi tercih etmektedirler.

Konuyla ilgili videoyu izlemek için tıklayınız.