DEĞİŞİME UYUM SAĞLAMAK

Bugün bizleri bu kadar meşgul eden ve tüm zamanımızı alacak kadar yoğunluğa sebep olan işlerin birçoğuna yakın gelecekte artık gerek kalmayabilir. Bugün yaptığımız işlerin büyük çoğunluğu uzun zaman önceki ihtiyaçlara göre tanımlanmış. Ancak bu ihtiyaçlar hızlıca değişiyor ve bu değişim çok çok hızlanmaya başladı. 

Şu an insanlık tarihinde çok önemli bir dönüm noktasındayız. Yakın bir gelecekte birçok işi artık yapay zekâ yazılımları ve robotlar yapmaya başlayacak.

Bu büyük değişimin eşiğindeyken, bizler kendimizi ve çocuklarımızı geleceğe hazırlayabiliyor muyuz?

Dünyanın en büyük firmalarından biri olan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, bakın bu konuda ne diyor: “Eğitim artık büyük bir mesele. Eğer öğretme şeklimizi değiştirmezsek, 30 yıl sonra başımız büyük belada olacak. Çünkü öğretme şeklimiz ve çocuklarımıza öğrettiklerimiz 200 yıl öncesinden kalma işler.  Çocuklarımız, ancak eğitim sistemimizi değiştirirsek makinelerle rekabet edebilir. Zira, 2030 yılına kadar, makineler 800 milyon kişinin yerini alabilir. Çocuklarımıza öğretmemiz gereken şey, insani becerilerdir. Değerler, inanmak, bağımsız düşünme, ekip çalışması, başkalarına değer vermek, bunlar insani becerilerdir. Böylece hiçbir makine bizi yakalayamaz.”

Konuyla ilgili detaylı video için tıklayınız.