FİNTECH NEDİR?

FinTech kavramı, finansal hizmetler sektörünü daha erişilebilir hale getiren yenilikçi iş modelleri ile teknolojiyi birleştiren şirketleri ifade ediyor.

Fintech kavramı içinde yer alan uygulamaların ana amacı, finansal hizmetlerin daha hızlı, daha iyi ve daha düşük maliyetle sunulabilmesi.

Kavramı oluşturan finans ve teknoloji aslında uzun bir süredir zaten birlikteler.

Ama Fintech’in son dönemlerde gündeme gelmesinin temel nedeni, dijital dünyanın sunduğu yeni ve geniş olanakların devreye girmesi.

Günümüzde finansal teknoloji girişimlerinin çok fazla gündemde olmasının ve ilgi çekmesinin en büyük nedeni aslında mobil teknolojiler.

Giderek artan mobil kullanım ile internete her yerden erişim imkânı, her sektörde olduğu gibi finans sektöründe de müşterilerin hayatını kolaylaştıran teknolojik çözüm beklentisini beraberinde getirdi.

Bu beklentiye bankaların ilk yanıtı önce internet şubelerini, ardından da mobil bankacılık uygulamalarını hayata geçirmek oldu.

Ancak, şu bir gerçek ki; bankacılık sektörünün verdiği hizmetleri daha ucuz, hızlı ve kolay yollardan yapma yolunda ilerleyen fintech girişimcileri, iş dünyasını baştan aşağı değiştirmeyi amaçlıyor. Bu Fintech şirketleri, bankalar ve tüketiciler arasındaki ilişkileri değiştirerek, bankacılık sektöründen pazar payı kazanmaya başladı bile.

Konuyla ilgili detaylı video için tıklayınız.